مجتمع آموزشی جماران اداره آموزش و پرورش منطقه 11 تهران

چگونه در امتحانات درسی موفق شویم ؟

با توجه بـه نقاط ضعف و قوت خود برنامه ریزی کنید و به جای مرور مباحثی که بـه آن‌ها تسلط دارید، سراغ بخش‌هایی بروید که کمتر بـه آن‌ها مسلط هستید. اگر درسی را هنوز نخوانده اید و تمرین هایش را حل نکرده اید، یک روز مانده بـه امتحان، سراغ همه ی کتاب نروید.

حالا که وقت خواندن تمام نکته‌های کتاب را ندارید، باید با کمک آزمون‌ها و تمرین‌های درس بفهمید که کجای کار هستید و چـه چیز‌هایی را باید با دقت بیشتری بخوانید. 

وقتی تمرین‌ها را حل کنید، متوجه میشود که در چـه قسمت‌هایی مشکل بیشتری دارید و با این خودآزمایی ها، بـه نقاط قوت و ضعف تان بهتر پی میبرید. پس در اولین قدم سراغ تمرین‌ها بروید و بعد روی خواندن بخش‌های یکه تسلط کمتری بر آن‌ها دارید، تمرکز کنید.

شک بـه دلت راه نده

بازخوانی بخش‌هایی از کتاب که اطلاعاتشان را با شک و تردید بخاطر می‌آورید، قدم دوم است. برای به کار بستن این تکنیک، باید اول با ترس هایتان رو بـه رو شوید و قبل از آنکه سر جلسه امتحان حاضر شوید، ترس هایتان را با مطالعه بخش‌های مبهم از بین ببرید.

بـه خودت نگاه کن

قبل از آنکه برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، بـه شرایط زندگی و روحیاتتان نگاهی بیندازید و برنامه ریزی راکه نمیتوانید برایش ضمانت اجرایی قائل شوید، انجام ندهید.

برنامه را دور نزن

اگر با خودتان قرار گذاشته اید که در ساعت معینی درسی را بخوانید، بـه هیچ وجه آن زمان را به درس دیگری اختصاص ندهید. حتی اگر از برنامه قبلی که برای درس‌های دیگر ریخته بودید جا ماندید هم نباید چنین اشتباهی را انجام دهید. حتی با یک بار اختصاص دادن وقت مطالعه یک درس بـه درسی دیگر، ممکن است برنامه ریزی تان را به طور کامل نابود کنید.

کم کاری را جبران کن

در برنامه‌ای که تنظیم میکنید، ساعتی را به عنوان ساعت جبران عقب افتادگی‌ها منظور کنید.  اگر در طول روز از برنامه تان جا ماندید و درسی را تمام نکردید، در این زمان تعیین شده میتوانید سراغش بروید یا این که اگر احساس کردید مبحثی را خوب یاد نگرفته اید، در این فرصت آن را دوباره مرور کنید.

بـه عقب نگاه نکن

نگذارید استرس نمره‌های پایین ترم گذشته یا موفق نشدن در یکی از امتحانات این ترم، بـه نمره‌ای که در بقیه آزمون‌ها میگیرید، لطمه بزند.

کمک بگیر

استفاده از فکر جمعی میتواند مسیر شما را برای موفق شدن در امتحان‌ها هموارتر کند. گذشته از این، میتوانید با خلاصه بندی کتاب‌ها بـه یکدیگر کمک کنید و جزوه خلاصه هایتان را با هم مبادله کنید. هیچ درسی را خط نزن  هر درسی برای خودش اهمیت ویژه‌ای دارد  برای همه ی ی درس‌ها ارزش یکسانی قائل شوید

افراط نکن

در مطالعه کردن دروس توازن را حفظ کنید. عجیب نیست که شما بخاطر علاقه زیادی که بـه یک درس دارید، بیشتر از هر کتابی آن را مطالعه کنید؛ این اشتباهی است که بسیاری از دانش آموزان آن را انجام می‌دهند و با افراط در مطالعه درس و کم کاری در خواندن درس دیگر، بـه نتیجه نهایی که برایش زحمت می‌کشند، لطمه می‌زنند.

 نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...