مجتمع آموزشی جماران اداره آموزش و پرورش منطقه 11 تهران

برای سال تحصیلی جدید برنامه ریزی کنید

سازمان‌دهی و برنامه‌ریزی، کلید موفقیت در مدرسه  می‌باشد. این مقاله رو بخون تا بدانی که چگونه بابرنامه بمانی.

 برنامه ریزی: یک کیف مناسب برای حمل کتاب‌ها تهیه کن

کیف‌هایی نخر که به آسانی پاره می‌شوند. کیفی بخر که به اندازه‌ی کافی محفظه و زیپ برای جا دادن وسایل مختلف، داشته باشه. به گونه‌ای هم نباشه که زیپ‌های زیادی داشته باشه که گیج کننده باشه  و همش به دنبال وسایلت در داخل کیف بگردی. اگه کتاب‌های زیاد و سنگینی رو حمل می‌کنی، بهتره که از یک کوله‌پشتی استفاده کنی، چون کیف‌های دستی باعث آسیب به شانه‌هایت می‌شوند. اصولیش اینه که برای حمل وسایلت، به اندازه‌ی ده درصد از وزنت، روی شونه‌هات، بار بندازی.

فقط وسایلی رو که لازم داری بخر

یکی از عوامل موثر برای منظم بودن در مدرسه‌ راهنمایی، اینه که وسایلی  که نیاز داری رو بخری و آماده کنی. بعضی از مدرسه‌ها این وسایل رو به دانش‌آموزان میدن، ولی تو خودت هم میتونی این وسایل رو با قیمت کم از مغازه‌ها تهیه کنی. اینجا به لیستی از وسایلی که باید تهیه کنی، اشاره می‌شود.

لیستی از لوازمی که معلم می‌خواد رو تهیه کن

پدر،مادر، خواهر و برادر بزرگترت هم این وسایل رو در زمان خودشون تهیه می‌کردن. حداقل چیز‌هایی که باید تهیه کنی، اینه که یه دفتر، چندتا مداد و تعدادی کلاسور برای هر کدوم از کلاس‌ها، تهیه و آماده کنی. به یاد داشته باش که بعضی از این وسایل رو در همه‌ی کلاس هایی که داری میتونی استفاده کنی و مثلا نیازی نیست که چندتا مداد و چندتا ماژیک با رنگ‌های مختلف داشته باشی.

*یک جامدادی بخر و در آن وسایلی همچون، مداد، خودکار، پاک‌کن و… را قرار بده.

*یک دفتر برنامه‌ریزی باخودت همراه داشته باش. با این کار انجام تکالیف و فعالیت‌های مدرسه به روال منظمی خواهد افتاد. در آن، کارهایی که باید انجام بدهی را بنویس مثل تکالیف، رویداد‌ها و ملاقات‌هایی که خواهی داشت.

برنامه ریزی: مواظب باش که هر کدام از وسایلت در جای مخصوص خودش باشه

کاغذهای مربوط به درس ریاضی، نباید در دفتر زبان و یا در جیب‌هایت باشند. هوشیار باش، همیشه کاغذ‌های مربوط به هر درس را در دفتر مخصوص به خودش قرار بده. این باعث میشه که بسیاری از کارها آسان‌تر انجام بشن. نباید طوری بشه که در راه خانه یا مدرسه نگران شوی که  کدام یک از کتاب‌ها را در داخل کیفت گذاشتی( و احتمالا یکیشونو یادت رفته برداری.) بسیاری از معلم‌ها در مدارس مختلف ازتون می‌خوان که کتاب‌ها و دفتر‌هایی برای درس اونا برداری و با خودت سر کلاس ببریشون. برای همین باید حواست جمع باشه که کتاب و دفتر‌های درست رو برداشتی و داری با خودت به مدرسه می‌بری.

یک برنامه‌ برای صبح‌ها داشته باش

یک برنامه نمونه می‌تونه به این صورت باشه که صبح ساعت ۶ از خواب بیدار بشی و بری حموم و ساعت ۶:۲۰ لباس‌هات رو بپوشی، ساعت ۶:۴۵ صبحانت رو بخوری، ساعت ۷ موهاتو مرتب کنی و یکم به سر و صورت خودت برسی و ساعت ۷:۱۵ خونه رو به سمت مدرسه ترک کنی. وسایل مورد نیازت برای مدرسه رو هم می‌تونی شب قبلش در داخل کیفت قرار بدی، مثلا کتاب و دفتر‌ها و تکالیفی که انجام دادی و فردا بهشون نیاز خواهی داشت، همچنین می‌تونی ناهارت رو هم در داخل کیفت قرار بدی. اگه طبق برنامه پیش بری و منظم باشی، حتما زمان اضافی خواهی داشت که برای کارهای مختلفت اختصاص بدی.( برای مثال وقتی که دیر از خواب بیدار شدی و وقت کافی برای انجام کار‌هات نداری می‌تونی از وقت‌های اضافه‌ای که اجرای برنامه بهت میده استفاده کنی.) وقتی که تعداد زیادی تمرین برای انجام دادن داری، یک تکه کاغذ بردار و همه‌ی کار‌هایی که برای انجام اونا نیاز داری رو لیست کن. سپس زمانی که برای انجام هر کدوم از اونا احتیاج خواهی داشت رو هم بنویس. حالا زمان لازم برای انجام هر کدوم از اونا رو در برنامه‌ی هفتگیت بنویس.

همیشه وسایل و لوازم‌التحریر اضافی همراهت باشه

همیشه باید این وسایل پشتیبان رو داشته باشی تا اگه یکی از لوازم‌التحریرت رو گم کردی یا در مکانی جا گذاشتی، بتونی از اون وسایل اضافی که برداشتی، استفاده کنی. سعی کن همیشه همراه خودت دو تا مداد، خودکار، و تعدادی کاغذ اضافی داشته باشی.

همیشه در خانه، محلی را برای وسایل اضافه مدرسه در نظر بگیر

این بهت کمک می‌کنه تا همیشه محل قرار گرفتن وسایلی که به طور روزمره ازشون استفاده نمی‌کنی رو بدونی کجاست. خوبه که چندین نمونه از بسته‌های لوازم التحریر ارزون بخری و تو خونه بذاریشون. اگه یه کمد برای وسایل مدرسه‌ات داشته باشی، همیشه برای قرار دادن وسایل اضافی‌ات جایی را خواهی داشت و محل چیز‌هایی که بالاخره یه روزی بهشون احتیاج پیدا می‌کنی رو خواهی دونست.

 وسایل و لوازم‌التحریری رو بخر که حتما بهشون احتیاج داری

اگر پایه‌ی هشتم هستی، احتمالا به مدادرنگی و چسب، نیاز خاصی نخواهی داشت. همان‌طوری که یه دانش آموز پایه‌ی پنجم به ماشین‌حساب گرافیکی، نیازی نخواهد داشت. اگه فقط وسایلی که در لیست موردنیازهات هست و وسایلی که واقعا بهشون احتیاج داری رو بخری، دردسرهات برای نگهداریشون بسیار کمتر خواهد شد.

هر چیزی رو به درستی علامت گذاری کن

با این کار  خواهی دونست که هر کدوم از وسایلت کجا قرار دارن. علامت گذاری دفتر‌ها و لوازم‌التحریر باعث می‌شه که اونا راحت‌تر پیدا بشن. برای دفتر و کتاب مربوط به یک درس و کلاس، از برچسب‌های هم‌رنگ استفاده کن.

برنامه ریزی: خاطره هاتو ثبت کن

اگه دوست‌ داری که تو وقت‌های آزادت و یا زمانی که منتظر اتوبوس هستی، داستان و خاطره بنویسی، یه دفتر و یا کلاسور اضافه هم به این کار اختصاص بده.

تمام تکالیف و پروژه هاتو در دفترت بنویس

اگه معلم‌هایی داری که تکالیف و خواسته‌های زیاد و سنگینی ازت دارن، در این صورت در دفترت یه جای خالی داشته باش که زمان و اطلاعات و چیز‌های لازم برای انجام دادن اون پروژه‌ها رو بنویسی. این کار باعث می‌شه که این پروژه‌ها با کار‌های روزانه‌تون قاطی نشه.

برگه های مهم رو به هم منگنه کن

برگه‌هایی که معلم سر کلاس بهت می‌ده رو میتونی با یه گیره به‌ هم وصلشون کنی تا همشونو با هم داشته باشی، برای این کار میتونی از یک کلاسور هم استفاده کنی.

مرتب باش!

همه‌ی برگه ها رو به صورت نامرتب در داخل کوله پشتیت، قرار نده چون این کار باعث شلختگی میشه و وقتی که یه چیزی رو بخوای، قادر نخواهی بود که پیداش کنی. علاوه بر اون در این صورت، همه‌ی برگه‌هات مچاله و پاره پاره می‌شن. و مطمئنا تو نمیخوای که این اتفاق بیفته.

حتما تمرکز و توجه کافی داشته باش

اگه توجه و تمرکز حواس کافی، سر کلاس نداشته باشی و معلم یه سوالی رو ازت بپرسه، چجوری می‌خوای به سوالش جواب بدی؟ باید همواره سر کلاس ، معلم که از کتاب می‌خونه تو همراه با اون کتاب رو مطالعه کنی.

 برنامه ریزی: اگر مدرسه‌ کمد داره،حتما ازش استفاده کن

سعی کن حتما کلید یکی از کمد‌ها رو از دفتر مدرسه بگیری. طبقات داخل کمد رو دسته بندی کن و در داخل یکی از اونا کتاب‌ها و دفترهاتو بذار، تو یکی دیگش، کلاسور و گیره‌ها رو. و تو یکیشون که بزرگتر از بقیست، کوله‌پشتیت رو قرار بده.

داخل کمدت، یک جامدادی آهنی و یک تخته وایت‌برد کوچیک داشته باش

جامدادی برای نگه داشتن مداد و خودکار و پاک‌کن و ماژیک های یدکی استفاده میشه و رو تخته وایت بورد میتونی ساعت کلاس‌ها و عنوان تمرین‌هات و چیز‌های دیگه رو بنویسی.

برنامه مطالعاتی و برنامه‌ی کلاس‌ها رو با رنگ‌های متفاوت بنویس

در این صورت به راحتی به هر کدوم از اون‌ها که نیاز داشته باشی، به راحتی به یاد خواهی آورد.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...