مجتمع آموزشی جماران اداره آموزش و پرورش منطقه 11 تهران

گام های موثر برای شناسایی علایق

پیدا کردن و دنبال کردن علایق واقعی تان اینقدرها هم ساده نیست. درون آدم ها شبیه به یک اقیانوس است، اقیانوسی شگفت انگیز و پر رمز و راز. باید تمام قدرت، زمان و تلاش تان را به کار ببرید تا اقیانوس درون تان را عمیقا کاوش کنید. باید عمیق و عمیق تر بروید. همین که به تهِ اقیانوس وجودتان می رسید، می بینید دیگر رازی وجود ندارد و همه چیز واضح است. تمام چیزهایی که باید راجع به باطن تان بدانید را کشف کرده اید. البته این کار سختی است. در این مطلب خواهید دید چطور می‌شود علایق واقعی‌تان را بشناسید و آنها را دنبال کنید.

برای شناسایی علایق واقعی تان باید سخت تلاش کنید، اگر قلب تان ضعیف است، کلا دورش را خط بکشید! برای پیمودن این مسیر باید شجاع باشید و ترس‌ها، نگرانی ها و تردیدهای سر راه تان را دور بریزید.

قبل از شروع، قلم و کاغذی آماده کنید تا جواب هر سؤال را یادداشت کنید. این کار به شما کمک می کند بر ترس‌ها و تردید های‌تان غلبه کنید. همیشه به یاد داشته باشید برای عمل کردن و گام برداشتن، لازم نیست حتما علایق تان را بشناسید. معمولا این فقط بهانه‌ای است برای ساکن ماندن و تغییر نکردن. وقتش که برسد، علایق‌تان شما را پیدا می‌کنند! موقع جست‌وجو برای پیدا کردن شان، هر کاری که لازم است انجام دهید، منتظر نمانید.

۱. چه کاری را «واقعا» دوست دارید؟

این یک سؤال اساسی و بسیار مهم است. بایدها و نباید ها را کنار بگذارید. آنچه جامعه، والدین یا دوستان تان از شما می‌خواهند را کاملا فراموش کنید. چیزی که شما را زنده نگه داشته چیست؟ چه چیزی آتش درون تان را شعله‌ور می‌کند؟

۲. چه چیزهایی می‌خواهید که نرسیدن به آنها ناراحت‌تان نمی‌کند؟

روی این سؤال وقت بگذارید و پاسخ تان را بنویسید. این سؤال برایتان روشن می کند که چه چیزی شما را در همین لحظه خوشحال می کند، حتی اگر در آینده به هدف خاصی منجر نشود. برای شناسایی علایق خودتان تلاش کنید.

۳. چه چیزی مانع تان می شود؟

چه چیزی شما را از یافتن و دنبال کردن علایق یا رؤیاهایتان منع می کند؟ تا به‌حال چه چیزی سر راه تان ایستاده است؟ آن را می شناسید؟ این یک سؤال تعیین کننده است چون روش حل بقیه ی سؤالات را تعیین می کند. اگر ندانید چه چیزی مانع حرکت تان است، چطور می‌توانید از آن عبور کنید؟

۴. چیزی که مانع حرکت تان است، دقیقا چیست؟

سر رشته ی کار را از سؤال شماره ی ۳ بگیرید و عمیق تر بروید. اگر ترسیده اید، از خودتان بپرسید که دقیقا از چه می‌ترسید؟ وقتی برای اولین بار متنی را نوشتم، از اینکه مردم نوشته ام را نپسندند یا کارم قابل قبول نباشد، خیلی می‌ترسیدم.

5- به چه چیزهایی علاقه داشتید؟

بعضی از مردم علایق شان را زنده‌به‌گور کرده اند. یا کسی به آنها گفته که رسیدن به رؤیاهایشان غیرممکن است یا خودشان این طور فکر می کنند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید به گذشته تان نگاه کنید. از انجام دادن چه کارهایی لذت می بردید؟ چه چیزی به زندگی تان شور و هیجان، هدف و تکامل می بخشید؟

6- از کجا می دانید که نمی دانید؟

خیلی از افرادی که به مشاور مراجعه می کنند، معتقد هستند که نمی دانند چه می خواهند و اگر از آنها بپرسید: «این را از کجا می دانید؟» کاملا گیج می شوند چون هیچ وقت به آن فکر نکرده اند. این سؤال روزنه های جدیدی را در ذهن شان باز می کند. شاید آنها بگویند: «چون این طور حس می کنم.» و شما ‌می‌توانید بپرسید: «که اینطور، خب تا حالا شده که احساسات تان اشتباه باشند؟» این سؤال، آغاز کار است.

7- اگر علایق تان را پیدا کنید چه می کنید؟

این راهی عالی است تا عمیق تر کاوش کنید. وقتی علایق تان را پیدا کردید چه کار می‌کنید؟ وقتی زندگی رؤیایی‌تان را تجسم کردید، چه کار می کنید؟ چیزی هست که آن را به تعویق انداخته باشید؟ خیلی از مردم فکر می کنند اگر اهداف را نشناسند یا علایق شان را پیدا نکنند، نمی توانند کارهایی که واقعا دوست دارند را انجام دهند. اما در حقیقت آنها به خودشان دروغ می گویند. آیا شما هم همین طور هستید؟

خلاصه اینکه

بیایید یک جمع بندی داشته باشیم. این مقاله ی سنگینی است، چون اگر قدم‌به‌قدم جلو آمده اید و پاسخ ها را یادداشت کرده اید، حتما چیزهایی را در مورد خودتان کشف کرده اید که قبلا نمی دانسته اید. اگر این مقاله را خوانده اید اما چیزی یادداشت نکرده اید، حتما به عقب برگردید و این کار را انجام دهید.
اگر هنوز هم نمی خواهید این کار را انجام دهید، پس شما انتخاب کرده اید که همین جایی که هستید بمانید و تا زمانی که خودتان با این موضوع مشکلی ندارید برای هیچ‌کس اهمیتی نخواهد داشت. اگر هم منتظر یک معجزه هستید، لطفا این کار را نکنید، چون درنهایت شما تنها کسی هستید که می توانید زندگی رؤیایی‌تان را خلق کنید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...