مجتمع آموزشی جماران اداره آموزش و پرورش منطقه 11 تهران

درباره بزرگترین پرنده جهان چه می‌دانید؟

آیا می‌دانستید که بزرگترین پرنده جهان سه متر طول و 800 کیلوگرم وزن داشته است. بزرگترین پرنده جهان که اکنون منقرض شده است ورمب تیتان نام دارد. دانشمندان انگلیسی اخیرا اطلاعات جدیدی درباره این پرنده منتشر کرده است.

این گونه از پرنده‌های غول پیکر که درحال حاضر منقرض شده‌اند از سوی موسسه جانورشناسی لندن نامگذاری شده است به عنوان غول پیکرترین پرنده جهان محسوب می‌شود. دانشمندان اخیرا اطلاعات و شواهد دقیقی درباره این موجود کشف کرده اند، پرنده‌ای که در دسته پرندگان غول پیکر قرار می‌گیرد.

ورمب تیتان که به نظر در ماداگاسکار زندگی می‌کرده است، قادر به پرواز نبوده است. این گونه از دسته پرندگان فیلی محسوب می‌شود که جثه‌ای غول پیکر داشتند. دسته‌ای که اکنون منقرض شده‌اند و قادر به پرواز هم نبودند و در اواخر دوره کواترنری در ماداگاسکار زیست داشتند.

پرندگان فیلی یکی از غول پیکرترین موجودات باستانی به حساب می‌آید و ظاهری عجیب شبیه به دایناسورها داشتند. پرندگان فیلی تاثیر بسزایی بر اکوسیستم داشتند و از طریق خوردن پوشش گیاهی منطقه و پخش کردن دانه میوه‌ها اکوسیستم را کنترل می‌کردند. پوشش گیاهی ماداگاسکار همچنان از انقراض این موجودات در معرض خطر است.

جالب است بدانید که همین چند وقت پیش دانشمندان در وسط غاری در نیوزلند یک چنگال بزرگ پیدا کردند که انگار از بدن جانوری که تازه مرده قطع شده باشد. باستان شناسان که از این کشف غافلگیر شده بودند مشتاق بودند که هرچه زودتر این چنگال را مورد بررسی قرار بدهند و راز آن را کشف کنند. نتایج تحقیق حیرت انگیز بود و باعث غافلگیری بیش از پیش دانشمندان شد.

این چنگال که کاملا سالم و بی نقص به نظر می رسید حدود ۳۳۰۰ سال قدمت داشت و عضو مومیایی شده یک پرنده عظیم الجثه به نام موآ  بود. موآ یک نوع پرنده غول پیکر ماقبل تاریخی است که قرن ها پیش منقرض شده و از بین رفته است. ظاهرا این چنگال سه هزار ساله در شرایط مساعدی قرار گرفته بود و به دلیل گرما و خشکی هوا به طور طبیعی مومیایی شده بود. این کشف نشان می‌دهد که وجود از این دست پرندگان در گذشته معمول بوده است.

 

روز دانش‌آموز

سیزده آبان که در مبارزه و قیام دانش آموزان متعهد و بیدار بر ضد رژیم شاه و حامیان آن به ویژه استکبار جهانی ریشه دارد، نشانه آن است که این قشر آگاه و متعهد، در راه رسیدن به اهداف والا و عظیم انقلاب اسلامی، چه در زمان طاغوت و چه پس از پیروزی شکوه مند انقلاب اسلامی، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

- نامگذاری روز دانش‌آموز

روز دانش‌آموز در ایران مصادف است با ۱۳ آبان هر سال. علت نامگذاری این روز، واقعه کشتار جمعی دانش‌آموزان تهرانی می‌باشد که به نشانه اعتراض به حکومت پهلوی در صبح روز ۱۳ آبان ۱۳۵۷ در محوطه دانشگاه تهران جمع شده بودند. به منظور گرامی‌داشت این روز، ۱۳ آبان در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز دانش‌آموز نامگذاری شده است.

 

ادامه مطلب...

۱۰ فکر مثبت که وجودشان برای رسیدن به هدف ضروری است

مسیر موفقیت معمولا مسیری پرپیچ‌وخم است. در جامعه‌ی امروز ما، شاید موفق‌شدن کمی دشوار به‌نظر بیاید. به‌راستی برای رسیدن به موفقیت چه مهارت‌هایی لازم است؟ ممکن است بارها به‌دلیل موانعی که سرِراه موفقیت قرار دارد، دل‌سرد شویم. اما داشتن ذهنی پُر از فکر مثبت و ایجاد انگیزه می‌تواند ما را رسیدن به هدف و موفقیت یاری کند. در این مقاله ۱۰ فکر مثبت که باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد هیجان و انگیزه لازم برای رسیدن به هدف است را معرفی خواهیم کرد.

 

ادامه مطلب...

9 توصیه سلامتی برای تابستان

متخصصان سلامت و بهداشت عمومی همواره تاکید دارند که با توجه به ناراحتی‌های شایع در این فصل، تغییر در رژیم غذایی و رعایت برخی از نکات بهداشتی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

در مقاله جدیدی، این متخصصان به معرفی مفیدترین نکات و مهم ترین توصیه‌های بهداشتی مخصوص این فصل پرداخته‌اند که به شرح زیر است:

1- گرمازدگی یکی از مشکلات شایع در فصل تابستان است.
در این حالت بدن حرارت زیادی از محیط جذب می‌کند و قادر به دفع این گرمای اضافی نیست.
گرمازدگی، یک وضعیت خطرناک جسمی است که باید فورا برطرف شود. برای این منظور مهم ترین اقدام، پایین آوردن سریع دمای بدن است.

برای خنک کردن بدن می‌توانید روی پوست، بسته‌های یخ قرار دهید یا دوش آب سرد بگیرید. همچنین پوشیدن لباس‌های گشاد، نخی و با رنگ روشن،‌ نوشیدن آب زیاد و خودداری از جنب و جوش و تحرک خیلی زیاد در این فصل برای پیشگیری از گرمازدگی توصیه می‌شود.

ادامه مطلب...

10 عادت دانش آموزان بسیار موفق

کلید موفقیت، مطالعه هوشمندانه است نه مطالعه زیاد و سخت. هرچه در آموزش خود، پیش بروید، به درستی این مطلب، بیشتر و بیشتر پی خواهید برد.

1- همه تکلیف و مطالعه خود را در یک جلسه تمام نکنید.

آیا همیشه، شب‌ها تا دیروقت به زور پلک‌های خود را باز نگه می‌دارید و وقت و انرژی صرف می‌کنید تا یاد بگیرید. اگر این طور است، زمان تغییر فرا رسیده است.

دانش‌آموزان موفق در پاره‌وقت‌های کوتاه مدت، مطالعه می‌کنند و به ندرت مطالعه خود را در یک یا دو جلسه انجام می‌دهند.

اگر می‌خواهید، دانش‌آموز موفقی باشید، باید یاد بگیرید، به طور منظم و پیوسته و در دوره‌های زمانی (پاره‌وقت‌های) کوتاه مدت مطالعه کنید.

ادامه مطلب...

تعیین چگونگی و زمان مرگ خورشید

خورشید در حدود 10 میلیارد سال دیگر به پایان زندگی خود خواهد رسید

 

تعیین چگونگی و زمان مرگ خورشید تعیین شد

دانشمندان پیش بینی جدیدی درباره پایان خورشید و زمان مرگ این ستاره انجام داده‌اند، پایانی که در زمان وقوعش انسانی وجود ندارد تا تماشاگر باشد.

براساس گزارش ساینس الرت، اخترشناسان تا پیش از این تصور می کردند خورشید در زمان مرگش به یک سحابی سیاره نما تبدیل خواهد شد، حبابی درخشان از گاز و غبار، تا اینکه شواهد نشان دادند چنین پایانی باید عظیم تر از این باشد.

 

ادامه مطلب...

تاثیرات فضای مجازی بر نوجوانان

تاثیرات فضای مجازی بر نوجوانان

کودکان و نوجوانانی که به طور نامعقول از اینترنت استفاده می‌کنند و به آن معتاد شده‌اند در معرض افسردگی قرار دارند نه افراد معمولی. یکی از دلایل اصلی افسردگی بی‌خوابی یا خواب نادرست است؛علاوه بر آن مواردی همچون غذا نخوردن سر وقت، ارتباط نداشتن با مردم به صورت رو در رو، گوشه‌گیری و نبودن در اجتماع، غرق شدن در بازی‌ها و فانتزی‌های دنیای مجازی همگی بر رفتار کودکان و نوجوانان تاثیر می‌گذارد. 

 

ادامه مطلب...

15 دلیل برای یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی بسیار مهم است و مردم در سراسر دنیا تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم می کنند.

بسیاری از کشورها، زبان انگلیسی را به عنوان زبان دوم در برنامه درسی مدارس خود قرار می دهند و افراد از سنین پایین، شروع به یادگیری زبان انگلیسی می نمایند.

ادامه مطلب...

چقدر رشته مهندسی هوا فضا مناسب شما هست؟


اگه شما هم مثل خیلیای دیگه عاشق هواپیما و فضاپیماها هستین و دوس دارین برای پیشرفت و توسعه اونها کاری انجام بدین بهتره که به رشته مهندسی هوا و فضا برین. اما آیا مهندسی هوا و فضا همون خلبانی‌ هست؟ نه، به هیچ وجه کار مهندس‌ هوا فضا به پرواز درآوردن هواپیما نیست. کار اون درحقیقت قبل‌ از بیرون‌ اومدن‌ هواپیما از کارخانه‌ ست‌. مهندس هوا و فضا در زمینه‌ طراحی‌، ساخت‌ و آزمایش‌ هواپیما فعالیت‌ میکنه. مهندسی‌ هوا و فضا مجموعه‌ای‌ از علوم‌ ریاضیات، فیزیک، مکانیک، فناوری اطلاعات، متالورژی، علوم کامپیوتر، عمران و الکترونیک هست که با به کار گیری از اونها به طراحی و ساخت هواپیما، فضاپیما، بالگردها، گلایدرها، موشک‌ها، ماهواره، ماهواره برها و مسائل مرتبط به اون‌ها می پردازه. مهندس هوا و فضا همچنین میتونه به طراحی سیستم های با تکنولوژی بالا مثل خودروهای کم مصرف، طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین، بدون موتور، عمود پرواز و یا جنگنده، ساخت پایگاههای فضایی اشتغال پیدا کنه.

ادامه مطلب...

فیلم آموزشی-علوم نهم

-