مجتمع آموزشی جماران اداره آموزش و پرورش منطقه 11 تهران

تصمیم گیری در شرایط سخت

انسان‌ها هر روز با تصمیم‌های کوچک و بزرگ بسیاری روبرو هستند. برخی از این تصمیم‌ها ساده و برخی پیچیده و سرنوشت سازاند. با این حساب یادگیری اینکه چطور تصمیم‌های سخت بگیریم اهمیت بسیاری دارد. در این مطلب با روش‌های علمی برای تصمیم گیری در شرایط سخت آشنا می‌شوید.

به طور معمول هر فرد بالغ در طول روز ۳۵ هزار تصمیم مختلف می‌گیرد. با کمی حساب و کتاب متوجه می‌شوید که یعنی هر ساعت ۲ هزار بار تصمیم می‌گیرید و هر دو ثانیه یک تصمیم جدید گرفته می شود. از این بین برخی از تصمیم‌ها ساده‌اند مثل کلیک کردن روی لینک یا نوشیدن قهوه و برخی هم بسیار اهمیت دارند مثل انتخاب رشته یا قبولی در رشته مورد علاقه‌تان در کنکور.

تصمیم‌های سخت از آنجا که ممکن است بر شادی، آزادی، غرور یا اهداف شخصی شما تاثیرگذار باشند معمولا بیشتر از سایر ذهن را درگیر می‌کنند. با این حساب یادگیری اینکه چطور تصمیم بگیریم اهمیت بسیاری دارد و خبر خوب این است که روش‌های علمی متعددی برای تصمیم گیری در شرایط سخت طراحی شده است. در ادامه با پنج مورد از این روش‌ها آشنا می‌شوید.

نوشتن لیست مزایا و معایب

تصور کنید که قرار است تغییری در زندگی خود ایجاد کنید، مثلا تغییر رشته یا قبولی در کنکور سراسری سال آینده. تکه کاغذی بردارید و مزایا و معایب این تصمیم‌ها را بنویسید. روش علمی اینجا به کارمان می‌آید.

ابتدا مزایا و معایب را بنویسید سپس به هر مورد نوشته شده از صفر تا ۱ نمره اعشاری بدهید. مثلا اگر برای انتخاب دانشگاه نزدیک بودن به خانواده مزیت است و در فهرست شما اهمیت بالایی دارد به آن نمره نزدیک به یک مثلا ۰٫۹ بدهید.

همچنین اگر برای مثال نزدیک بودن خانه مورد علاقه‌تان به یک دشت کوهستانی مزیت به حساب می‌آید اما شما کوهنورد ماهری نیستید باید نمره ۰٫۲ را بدهید. در بخش معایب هم این کار را انجام بدهید مثلا در این قسمت قبول نشدن در رشته مورد علاقه‌تان ممکن است بالاترین نمره یعنی ۰٫۸ را داشته باشد.

در پایان نمره‌های داده شده را در ۱۰۰ ضرب کنید و ببینید که درصد بخش مزایا بالاتر می‌شود یا بخش معایب. همچنین در خصوص وضع فعلی‌تان هم می‌توانید فهرست مزایا و معایب را بنویسید و درباره اینکه در همین وضع بمانید یا خیر تصمیم گیری کنید.

آینده بینی داشته باشید

برای تصمیمی که قرار است بگیرید و نتیجه آن سناریو بنویسید و ببینید چه نتایجی در بر دارد. چه آینده‌ای برای آن تصور می‌کنید؟ اگر نتیجه بدی دارد در نظر بگیرید که با چه دردسرهایی روبرو می‌شوید. در ادامه باید ببینید که چطور می‌توانید از وقوع این اتفاقات ناگوار و دردسرها پیشگیری کنید و تصمیم بهتری بگیرید. این کار باعث می‌شود تا ۳۰ درصد آینده و پیشامدهای حاصل از تصمیم را بهتر پیش بینی کنیم.

از انتخاب‌های دو قطبی دوری کنید

گاهی در زندگی مجبوریم که بین انتخاب این و آن تصمیم بگیریم. نگاه سیاه و سفید داشتن به جهان کار ساده‌ای است، اما همواره نگاهی خاکستری هم مابین این دو نگاه وجود دارد. ممکن است فکر کنید که یاد گرفتن حرفه بهتر از ادامه تحصیل است اما اگر تصمیمی بگیرید که هم بتوانید کار کنید و هم ادامه تحصیل بدهید تصمیم بهتری نیست؟ در تصمیم گیری سعی کنید خلاق‌تر، منحصر به فرد و انعطاف پذیرتر باشید.

با دیگران مشورت کنید

مشورت کردن با دیگران می‌تواند تصمیم شما را قوی‌تر کند. همچنین این کار باعث می‌شود تا با اطلاعات و تجربه بیشتری تصمیم بگیرید. سعی کنید با افراد با تجربه که تصمیم‌های مهمی در زندگی خود گرفته‌اند مشورت کنید. هر چه اطلاعات و تجربه خودتان را بیشتر کنید در تصمیم‌گیری‌های آینده هم بهتر عمل می‌کنید.

به خودتان زمان بدهید

تصمیم‌های بزرگ در وضعیت سختی گرفته می‌شوند و ممکن است شما را با چالش‌های فراوانی روبرو کنند. ممکن است شما تمام مراحل قبل را طی کرده باشید و مطمئن باشید که کار درستی می‌کنید، اما همچنان نگرانید و اضطراب دارید.

اگر فکر می‌کنید تصمیمی که گرفته‌اید درست است آن را انجام بدهید و سپس به خودتان زمان بدهید. در ادامه خواهید دید که همه چیز در وضع مناسبی قرار می‌گیرد و شما در هر صورت کاری را انجام داده‌اید که انتخاب خودتان است. زمان دادن و صبر به شما ثابت می‌کند که بهترین تصمیم زندگی‌تان را گرفته‌اید.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...